• info@atafiz.com

Endoskopi Ve Kolonoskopi

Endoskopi Ve Kolonoskopi

Endoskopi Ve Kolonoskopi

Endoskopi neden yapılır?

Mide sıkıntıları eğer ısrarcıysa medikal tedaviye yanıt vermiyorsa hasta budurumdan şikayetçiyse endoskopik olarak değerlendirilir, aslında endoskopi birtarama yöntemidir. Endoskopi, ucunda kamera bulunan yaklaşık bir metreuzunluğu olunan hastaların tabiriyle hortum şeklinde olan, parmak kadarkalınlığı olan bir cihazdır. Endoskopi için yalnızca sıkıntı hissetmekgerekmemektedir, belli yaşlardan sonra özellikle 65 yaşından sonra mutlakamideye de bakılması gerekiyor hatta bazı ülkelerde mide endoskopisi belliyaştan sonra zorunludur; Japonya bu ülkelerden biridir. Bu uygulamanınnedeni de mide kanseri riskidir. Midenin sıkıntıları daha çok karnın üstkısmında yemekten sonra artan ağrı şikayetiyle kendini gösterir. Aynı şekildeyemekle birlikte azalan ağrı da kendini gösterebilir.

Endoskopi hangi durumlarda yapılır?

Özellikle yemek borusu, mide ve 12 parmak bağırsağından şüphelenilen hastalarda mutlaka endoskopi yapılması gerekir özellikle ağza acı su gelme şikayeti olan, mide yanması şikayeti olan ve yutma güçlüğü çeken hastalarda, mide ekşimesi gibi şikayetleri olan hastalarda ve yine yemeklerden son hazımsızlığı olan hastalarda endoskopi yapılması uzmanlar tarafından önerilir. Bunların dışında kanama şüphesi olan hastalar da oldukça önemlidir. Gerek gizli kan kaybı olanlar gerekse aşikar kanaması olan hastalarda da mutlaka endoskopi yapılması gerekmektedir özellikle 40-45 yaş önemli bir yaş grubudur. Bu yaşın üzerindeki hastaların mutlaka endoskopi yaptırması gerekmektedir.

Kolonoskopi Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Hiçbir şekilde şikayetiniz yoksa, yaşınız 50'nin üzerindeyse kalın bağırsak kanserinin erken tanısının önlenmesi için her 5 yılda bir Kolonoskopi yaptırmalısınız. Kolonoskopi ile poliplerin bulunup çıkartılmasıyla kalın bağırsak kanser girişimi tamamen önlenebilmektedir. Makattan kanaması olan hastalar mutlaka Kolonoskopi yaptırmalıdır. Hastalar genellikle basur, hemoroit ve çatlağım var diye düşünerek oyalanırlar. Dışkısında gizli kan pozitifliği saptanan hastalar, birinci derece akrabalarında anne baba veya kardeşlerde kolon kanseri ve polip öyküsü olan kişiler, büyük abdest değişikliği olanlar, kronik sebebi bilinmeyen ishali olanlar, şişkinlik gaz ve kabızlık sorunu olan hastaların mutlaka Kolonoskopi yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca nedeni açıklanmayan kilo kaybı olan, sebebi bulunmayan, tedavi ile geçmeyen karın ağrısı olan hastalar mutlaka Kolonoskopi yaptırmaları gerekir.